
Villamos biztonsági felülvizsgáló
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Az épületek, építmények, egyéb létesítmények, szabadterek villamos biztonságának felülvizsgálatát végző szakemberek, akik számára jogszabály írja elő a képesítő képzésen való részvételt, valamint a képesítő bizonyítvány megszerzését.
Képzés célja:
A képesítő képzés célja, hogy a jogszabályok által előírt képzést elvégző szakember – korábbi szakmai tapasztalatára és kompetenciáira alapozva megszerezze a munkaterületéhez tartozó legjellemzőbb feladatkörök betöltéséhez szükséges ismereteket.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
A következő szakmai előképzettség valamelyike:
Villanyszerelő:
A helyi ipari tanulóképzésről szóló 1/1956. (VII. 24.) VKGM rendelet, az ipari (műszaki), mezőgazdasági és kereskedelmi tanulók, valamint a tanulóviszony- ban nem álló dolgozók szakmunkásvizsgájáról szóló 2/1959. (IV. 10.) MüM rendelet, a szakmunkásképzésről szóló 1969. évi VI. törvény végrehajtásáról szóló 13/1969. (XII. 30.) MüM rendelet, továbbá a szakközépiskolákban és a szakmunkásképző iskolákban oktatható szakokról, illetőleg szakmákról szóló 18/1986. (VIII. 26.) MM rendelet alapján,
625 számú Villanyszerelő,
503 számú Villanyszerelő,
505 számú Villanyszerelő leágazásai
505-1 Erősáramú berendezés-szerelő,
505-2 Épületvillamossági szerelő,
505-3 Vasútvillamossági szerelő,
505-4 Villamoshálózat-szerelő,
506 számú Általános Villanyszerelő, valamint az Országos Képzési Jegyzékről szóló 7/1993. (XII. 30.) MüM, 27/2001. (VII. 27.) OM, 37/2003. (XII. 27.) OM, illetve az 1/2006. (II. 17.) OM rendeletek alapján
07 2 7624 02 31 17 számú Villanyszerelő,
33 522 04 1000 00 00 számú Villanyszerelő,
07 2 7445 02 3 1 13 Villamosgép- és készülékszerelő
33 5222 03 Villamosgép- és készülékszerelő
- 5216 03 számú Villanyszerelő,
150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításának eljárásrendjéről
34 522 04 Villanyszerelő
12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról 4 0713 04 07 számú Villanyszerelő Technikus:
a technikusminősítésről szóló 5/1972. (V. 16.) NIM rendelet, a technikusminősítésről szóló 18/1972. (XI. 17.) ÉVM rendelet, a technikusminősítésről szóló 1/1972. (VI. 14.) KGM rendelet, továbbá
a műszaki szakközépiskolákban folyó technikus- és szakmunkásképzésről szóló 16/1984. (IX. 12.) MM rendelet alapján,
Villamosenergia-ipari technikus, Épületvillamossági technikus,
Villamosgép és berendezési technikus,
Erősáramú gép és készülék gyártó technikus valamint az Országos Képzési Jegyzékről szóló 7/1993. (XII. 30.) MüM, 27/2001. (VII. 27.) OM rendelet, 37/2003. (XII. 27.) OM rendelet, illetve az 1/2006. (II. 17.) OM rendeletek alapján
52 5422 01 Elektrotechnikai technikus,
52 5422 02 Erősáramú elektronikai technikus,
52 5422 03 Villamosgép- és berendezési technikus,
07 5 3118 16 30 18 Villamosgép- és berendezési technikus, 54 522 01 0000 00 00 Erősáramú elektrotechnikus, szakközépiskolai végzettséget igazoló bizonyítvány a következő bejegyzéssel: villamosenergiaipari munkák végzésére képesít.
150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet az Országos Képzési Jegyzékről és az Országos Képzési Jegyzék módosításának eljárásrendjéről
54 522 01 Erősáramú elektrotechnikus
12/2020. (II. 7.) Korm. rendelet a szakképzésről szóló törvény végrehajtásáról
5 0713 04 04 Erősáramú elektrotechnikus
Mérnök
Villamosmérnök (BsC, MsC), villamos üzemmérnök erősáramú szakon végzettek esetén, ha az oklevélben a következő szakirányok (ágazatok) valamelyike szerepel: villamos művek, villamos gépek, villamos energetika, épületvillamosítás.
Amennyiben csak a Villamosmérnök végzettség került az oklevélben feltüntetésre és a villamos energetika szakirány nem állapítható meg, akkor a szakirányú előképzettséget a leckekönyvből (index) kell megállapítani.
Megfelelő az előképzettség, ha a villamosmérnök végzettséggel rendelkező személy a következő tantárgyakból legalább kettőt úgy vett fel, hogy minimálisan 4 féléven keresztül legalább heti 2 óra előadáson és legalább 3 féléven keresztül heti 2 óra laborgyakorlaton vett részt, és/vagy minimálisan 14 kreditet teljesített a következő tárgyak valamelyikéből:
Elosztó berendezések és védelmek, Energetikai villamos készülékek és berendezése, Épületenergetika, Épületinformatika, Kapcsolástechnika, Nagyfeszültségű technika és berendezések, Smart elosztóhálózatok tervezése és üzemeltetése, Smart Grid laboratórium, Szigeteléstechnika, Szigetelési rendszerek kiválasztása és ellenőrzése, Szigetelési rendszerek laboratórium, Túláramvédelem, Védelmek és automatikák, Villamos berendezések és szigetelések, Villamos művek, Villamosenergia-átvitel, Villamos energetika, Villamosenergia-ellátás, Villamos gépek és alkalmazások, Villamos energia kisfeszültségű készülékei, Villamos kapcsolókészülékek, Villamos készülékek, Villámvédelem, Villamosenergia-rendszerek üzeme és irányítása (ezen belül: Áramütés elleni védelem, Villamos berendezések, Villamos szigetelések és kisülések).
Szükséges szakmai gyakorlat:
Szakmai gyakorlat területe és időtartama: a képesítés megszerzését követő 3 év erősáramú szakmai gyakorlat.
Tananyagegységek:
1. Áramütés elleni védelem ellenőrzése
2. Erősáramú berendezések felülvizsgálata
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
A tanórákon való részvétel kötelező, a teljes óraszám 20 %-ánál magasabb arányú hiányzás esetén a képzést meg kell ismételni.
A képesítő képzésen résztvevők részvételét, a képesítő képzés elvégzését a képesítő képzés szervezője a képviselőjének (pl. az oktató) jelenlétében a résztvevők által aláírt jelenléti ívvel igazolja a Hatóság számára.
A képesítő képzést követő vizsga megtartását az országos illetékességgel eljáró Hatóság által kijelölt vizsgaszervező szervezetek végezhetik. A képzésszervezők a képesítő képzést lezáró vizsga megtartását a Hatóság által kijelölt vizsgaszervezőktől kérhetik.
A képesítő képzést követő vizsga megtartását az országos illetékességgel eljáró Hatóság által kijelölt vizsgaszervező szervezetek végezhetik. A képzésszervezők a képesítő képzést lezáró vizsga megtartását a Hatóság által kijelölt vizsgaszervezőktől kérhetik.
A képzés szervezője dönt a képzésre való felvétel és a vizsgára bocsáthatóság feltételiről.
A vizsgára legkorábban a képzés befejezését követően kerülhet sor. A képzés elvégzését, valamint az eredményes vizsgát követően szerezhető meg a képzési bizonyítvány, amelyet a képzést záró vizsga szervezője állít ki.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
A villamos berendezéseket a használatba vételüket megelőzően, időszakosan, rendkívüli eseményt és átalakításukat követően felül kell vizsgálni a jogszabályban meghatározottak szerint. Fel kell tárni az esetlegesen előforduló hibákat, amelyeket ki kell javítani. Ehhez a munkaerő-piacnak társadalmi és gazdasági szempontból szüksége van villamos biztonsági felülvizsgáló végzettséggel rendelkező szakemberekre. Ezt a szakmailag összetett tevékenységet más szakmai szereplők nem tudják pótolni.
Jogszabály:
365/2016. (XI.29.) Korm. rendelet előírásai
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
hétfő és csütörtök 15:00-tól 5-5 tanóra
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Csőhálózat-szerelő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Alapfokú iskolai végzettségű, szakképesítéssel nem rendelkező, vagy meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánó személyek, akik megfelelnek a képzésbe történő belépés feltételeinek.
Képzés célja:
Olyan szakemberek képzése, akik a képzés sikeres elvégzése után képesek lesznek önállóan kivitelezni az ivóvíz- és csatorna vezetékhálózatot, szakmai irányítás mellett elvégezni a fűtési-, hűtési vagy gáz vezetékhálózat munkáit. Be tudják kötni a vízfogyasztó- és szennyvíz kibocsátó szerelvényeket.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
- Hegesztési alapismeretek tantárgy összes témaköre
- Épületgépészeti alapozás II. tantárgy összes témaköre
- Duguláselhárítás témakör
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Képzés közbeni feladatok teljesítése, valamint az oktató(k) által legalább megfelelt szintű minősítése.
Képzést záró gyakorlati feladat:
A vizsgázó a képző intézmény által biztosított műszaki rajz alapján, a szükséges rögzítések kialakításával megépít három különböző csőanyaggal és kötéstechnikával, különböző idomokat és szerelvényeket tartalmazó vezetékszakaszt.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 40%-át elérte.
A kiadott tanúsítvány birtokában a résztvevő egy kiválasztott független vizsgaközpontban részszakma megszerzésére irányuló szakmai vizsgára jelentkezhet.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Épületgépészeten belül Vezeték- és csőhálózat-szerelő munkavégzés.
Joszabály:
A. | B. | C. | D. | E. | |
1. | Tevékenység | Választható szakma (részszakma), szakképesítés vagy jogszabály alapján szervezett képzésben szerzett képesítés önálló tevékenység esetén | Nem önálló tevékenység a B., D. vagy E. oszlopban szereplő követelmény nélkül végezhető | Korábbi jogszabályban előírt szakma, szakképesítés, egyéb képesítés | Szakma (részszakma), szakképesítés, egyéb képesítés helyett a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés elfogadhatósága |
55. | Központifűtés- és csőhálózat-szerelés (ide nem értve a földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény szerinti gázszerelési tevékenységet) | Központifűtés- és gázhálózat-rendszer-szerelő (Égéstermék elvezető szerelő) |
végezhető | Csőhálózat-szerelő | elfogadható |
99. | Vízvezeték- és vízkészülék-szerelés | Víz- és csatornarendszer-szerelő (Csőhálózat-szerelő) |
végezhető | Víz-, csatorna- és közmű-rendszerszerelő | elfogadható |
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
csütörtök 16:00-tól és szombat 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Virágkötő és virágkereskedő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Szakképesítéssel nem rendelkező, vagy meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánó személyek, akik megfelelnek a képzésbe való belépés feltételeinek.
Képzés célja:
Olyan gyakorlati tudással rendelkező szakemberek képzése, akik képesek lesznek dísznövényekből, vágott és cserepes virágokból, szárazvirágból virágdíszeket készíteni és értékesíteni, valamint elsajátítják a virágdíszek készítéséhez szükséges technikákat.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
Növényismeret
Virágkötészet
Vállalkozási és kereskedelmi ismeretek
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Az egyes tananyagegységek zárófeladatainak teljesítése, valamint az oktató(k) által megfelelt szintű minősítése.
A képzés sikeres teljesítését követően a résztvevők képesítő vizsgára jelentkezhetnek.
A képesítő vizsgát független akkreditált vizsgaközpont szervezi. Sikeres vizsga esetén államilag elismert szakképesítést igazoló bizonyítvány szerezhető.
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele: a szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 50%-át elérte.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Virágdíszek készítése és értékesítése. Önálló üzleti tevékenység, vállalkozás működtetése.
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
csütörtökön délután 16:00-tól és vasárnap 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Szobafestő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Legalább alapfokú iskolai végzettségű, szakképzettséggel nem rendelkező, vagy meglévő szakképesítés mellett egy új szakmát elsajátítani akaró személyek, akik megfelelnek a képzésbe való belépés feltételeinek, valamint az építőiparban szobafestő szakemberként szeretnének tevékenykedni.
Képzés célja:
A képzésben résztvevő sajátítsa el a hagyományos és modern technikákat. Képes legyen különféle anyagú és tulajdonságú felületeken bevonatrendszert kialakítani, illetve felújítani, tevékenységét a kézi és a gépi festési technológiák alkalmazásával végezni.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
1. Festési technológiák, anyagok szakmai ismerete
2. Festési munkálatok anyag és gyártásismerete
3. Díszítőmunkák, szakrajz, színelmélet
4. Szakmai számítás
5. Vonatkozó munka-, baleset- és környezetvédelem
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Képzés közbeni feladatok teljesítése, valamint az oktató(k) által megfelelt szintű minősítése.
A képzés sikeres teljesítését követően a résztvevők képesítő vizsgára jelentkezhetnek.
A képesítő vizsgát független akkreditált vizsgaközpont szervezi. Sikeres vizsga esetén államilag elismert szakképesítést igazoló bizonyítvány szerezhető.
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele:
A részszakma megszerzésére irányuló képzés teljesítése, (ágazati alapvizsga.)
A szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 50%-át elérte.
A szakmai vizsga részletes leírását a 4 0732 06 05 azonosító számú Festő, mázoló, tapétázó Képzési és Kimeneti követelmény Szobafestő részszakképesítésre vonatkozó 10. pontjai tartalmazzák.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Betölthető munkakörök:
– Építőipari festő
– Épületfestő
– Szobafestő
Jogszabály
A. | B. | C. | D. | E. | |
1. | Tevékenység | Választható szakma (részszakma), szakképesítés vagy jogszabály alapján szervezett képzésben szerzett képesítés önálló tevékenység esetén | Nem önálló tevékenység a B., D. vagy E. oszlopban szereplő követelmény nélkül végezhető | Korábbi jogszabályban előírt szakma, szakképesítés, egyéb képesítés | Szakma (részszakma), szakképesítés, egyéb képesítés helyett a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés elfogadhatósága |
13 | Épületek beltéri, kültéri, oldalfal-, mennyezet- és padlófelületei hideg- és melegburkolatának, térburkolatának, valamint az épület díszítő burkolatainak elkészítése, javítása, felújítása és bontása műszaki tervek alapján. Homlokzat-, lábazat-, lépcső- és térburkolatok elkészítése, javítása, felújítása és bontása | Burkoló | végezhető | Épületburkoló Burkoló |
elfogadható |
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
szombaton délelőtt 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Gipszkartonszerelő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Szakképzettséggel nem rendelkező, vagy meglévő szakképzettség mellett új szakmát elsajátítani kívánó személyek, akik megfelelnek a képzésbe való belépés feltételeinek és ebben a munkakörben szeretnének elhelyezkedni.
Képzés célja:
A képzésben résztvevő megismerje a szerelt válaszfalak, előtétfalak, függesztett és függesztés nélküli átmennyezetek, fa és fémvázas tetőtérbeépítés kivitelezési technológiáit és az alkalmazandó anyagokat. Biztonsággal tudja kezelni a szakma speciális eszközeit, kéziszerszámait, kisgépeit. Tudjon szerelt szerkezeti rendszereket javítani, szakszerűen bontani, hulladékot kezelni.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
1. Szerkezet alapelemei (Szerelt válaszfal készítés)
2. Szerkezet alapelemei (Szerelt álmennyezet készítés)
3. Szerkezet alapelemei (Tetőtérbeépítés készítése)
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Képzés közbeni feladatok teljesítése, valamint az oktató(k) által megfelelt szintű minősítése.
A képzés sikeres teljesítését követően a résztvevők képesítő vizsgára jelentkezhetnek.
A képesítő vizsgát független akkreditált vizsgaközpont szervezi. Sikeres vizsga esetén államilag elismert szakképesítést igazoló bizonyítvány szerezhető.
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele: a szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 50%-át elérte.
A szakmai vizsga részletes leírását a 4 0732 06 11 Szárazépítő szakmához kapcsolódó részszakma Képzési és Kimeneti követelmény 10.6. pontjai tartalmazza.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Építőiparban Gipszkartonszerelő, Gipszkarton és álmennyezet szerelő munkakörökkel kapcsolatos feladatok végzése.
Jogszabály:
1. | Tevékenység | Választható szakma (részszakma), szakképesítés vagy jogszabály alapján szervezett képzésben szerzett képesítés önálló tevékenység esetén | Nem önálló tevékenység a B., D. vagy E. oszlopban szereplő követelmény nélkül végezhető | Korábbi jogszabályban előírt szakma, szakképesítés, egyéb képesítés | Szakma (részszakma), szakképesítés, egyéb képesítés helyett a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés elfogadhatósága |
83. | Szerelt válaszfalak, előtétfalak, aknafalak, függesztett és függesztés nélküli álmennyezetek, fa- és fémvázas tetőtér-beépítés és szerelt aljzatok, bontható és nem bontható álpadlók, valamint a fa és fém tartószerkezetek és gépészeti vezetékek (kábel- és légcsatornák) tűzvédelmi burkolatai kivitelezési technológiáinak alkalmazása, a felhasználandó anyagok kiválasztása | Szárazépítő (Gipszkartonszerelő) |
végezhető | nem elfogadható |
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
péntek 15:00-tól és szombat 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Szakképesítéssel nem rendelkező, vagy meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánó személyek, akik megfelelnek a képzésbe való belépés feltételeinek.
Képzés célja:
A képzésben résztvevők készségszinten sajátítsák el a fogyó elektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés technikáját, és a műszaki dokumentáció alapján önállóan tudjanak a hegesztési feladatot végezni. Képesek legyenek alkalmazni a munkájukat segítő legmodernebb technológiákat, megismerjék a fogyóelektródás védőgázas ívhegesztés jellemzőit és összefüggéseit, a hegesztéshez használt eszközök működését.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
1. Gépészeti alapismeretek
2. Hegesztési alapismeretek
3. A fogyó elektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Képzés közbeni feladatok teljesítése, valamint az oktató(k) által megfelelt szintű minősítése.
A képzés sikeres teljesítését követően a résztvevők képesítő vizsgára jelentkezhetnek.
A képesítő vizsgát független akkreditált vizsgaközpont szervezi. Sikeres vizsga esetén államilag elismert szakképesítést igazoló bizonyítvány szerezhető.
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele: a szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 50%-át elérte.
A képesítő vizsga követelményeit a 07153012 Fogyóelektródás védőgázas ívhegesztő megnevezésű szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseket megalapozó programkövetelmény 10. pontja tartalmazza.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Fémhegesztő munkák elvégzése meghatározott eljárással.
Joszabály:
A. | B. | C. | D. | E. | |||
1. | Tevékenység | Választható szakma (részszakma), szakképesítés vagy jogszabály alapján szervezett képzésben szerzett képesítés önálló tevékenység esetén | Nem önálló tevékenység a B., D. vagy E. oszlopban szereplő követelmény nélkül végezhető | Korábbi jogszabályban előírt szakma, szakképesítés, egyéb képesítés | Szakma (részszakma), szakképesítés, egyéb képesítés helyett a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés elfogadhatósága |
||
28. | Fémhegesztő munkák végzése meghatározott eljárással | Hegesztő (a tervező által előírt vagy az alkalmazandó hegesztési technológiára vonatkozó nemzeti vagy nemzetközi szabványban meghatározott hegesztői tanúsítvány, bizonyítvány vagy képesítés hiányában) |
nem végezhető |
|
elfogadható | ||
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
péntek délután 15:00 és szombat 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Falazó kőműves
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Szakképzettséggel nem rendelkező, vagy meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánó személyek, akik megfelelnek a képzésbe való belépés feltételeinek.
Képzés célja:
A képzésben résztvevők megismerjék a falazó kőműves munkák végzéséhez szükséges építő- és segédanyagokat, azok szakszerű használatát, valamint a kőműves szakma különböző tevékenységeit, alapvető technológiáit. Tudjanak bontási terv alapján falszerkezeteket bontani, falszerkezetekben utólagos nyílásáthidalásokat kialakítani, meghatározni a falszerkezetek megépítéséhez szükséges anyagok mennyiségét.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
1. Alapozás
2. Falszerkezetek és falazóhabarcsok anyagai
3. Teherhordó falszerkezetek
4. Nem teherhordó falszerkezetek
5. Kémények, szellőzők
6. Boltövek
7. Nyílásáthidalók
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
Képzés közbeni feladatok teljesítése, valamint az oktató(k) által legalább megfelelt szintű minősítése.
A képzés sikeres teljesítését követően a résztvevők képesítő vizsgára jelentkezhetnek.
A képesítő vizsgát független akkreditált vizsgaközpont szervezi. Sikeres vizsga esetén államilag elismert szakképesítést igazoló bizonyítvány szerezhető.
A képesítő vizsgára bocsátás feltétele: a szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány.
Tanúsítvány annak adható, aki a képzést záró gyakorlati feladat értékelésén a maximális pontszám legalább 50%-át elérte.
A részszakma követelményeinek teljesítését mérő szakmai vizsga követelményeit a szakképzésért felelős miniszter által közzétett mindenkor hatályos Falazó kőműves részszakma Képzési és Kimeneti Követelmény 10.7. pontja tartalmazza
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Kőműves szakmához kapcsolódó részszakmák területei, pl. Épületfalazó kőműves, karbantartató kőműves, kéményépítő kőműves stb.
Jogszabály:
A. | B. | C. | D. | E. | |
1. | Tevékenység | Választható szakma (részszakma), szakképesítés vagy jogszabály alapján szervezett képzésben szerzett képesítés önálló tevékenység esetén | Nem önálló tevékenység a B., D. vagy E. oszlopban szereplő követelmény nélkül végezhető | Korábbi jogszabályban előírt szakma, szakképesítés, egyéb képesítés | Szakma (részszakma), szakképesítés, egyéb képesítés helyett a szakiránynak megfelelő más szakma, szakképesítés vagy magasabb szintű szakirányú végzettség, képesítés elfogadhatósága |
5 | A kőműves szerkezetek megvalósítása a rendelkezésre bocsátott tervek alapján. A kőműves munkák végzéséhez szükséges építő- és segédanyagok szakszerű használata | Kőműves (Falazó kőműves, Gépi vakoló) |
végezhető | kőműves | elfogadható |
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
pénteken délután 15:00-tól és szombaton 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Volfrámelektródás védőgázas ívhegesztő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Pályakezdők, munkanélküliek, szakképesítéssel nem rendelkezők, alacsony iskolai végzettségűek, közfoglalkoztatottak, meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánók, valamint minden olyan természetes személy, aki megfelel a programba való bekapcsolódás feltételeinek és a szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakörben kívánnak elhelyezkedni.
Képzés célja:
A képzésben részt vevők készségszinten sajátítsák el a volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés (TIG) technikáját, és a műszaki dokumentáció alapján önállóan el tudják végezni a hegesztési feladatot. Képesek legyenek alkalmazni a munkájukat segítő legmodernebb technológiákat. Megismerjék a volfrámelektródás semleges védőgázas ívhegesztés jellemzőit és összefüggéseit, és megértsék a hegesztéshez használt eszközök működését.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
Témakör megnevezése | Témakör óraszáma | Elméleti órák száma | Gyakorlati órák száma | |
1 | Gépészeti alapismeretek | 54 | 36 | 18 |
2. | Hegesztési alapismeretek | 54 | 36 | 18 |
3. | Volfrámelektródás védőgázas (MIG/MAG) ívhegesztés | 252 | 36 | 216 |
Összesen: | 360 | 108 | 252 |
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
A képesítővizsgára bocsátás feltétele: a szakmai képzés követelményeinek igazolásáról a képző intézmény által kiállított tanúsítvány
Írásbeli vizsga
A vizsgatevékenység megnevezése: Volfrámelektródás védőgázas ívhegesztői feladatok
A vizsgatevékenység vagy részeinek leírása:
1. Szakmai teszt: legalább 20 db feleletválasztásos tesztkérdés
a) a volfrámelektródás védőgázas ívhegesztés alapanyagai, segédanyagai és hozaganyagai, azok jelölési rendszere (4 kérdés),
b) a volfrámelektródás védőgázas ívhegesztés előkészítése, a hegesztés rajzi jelölése (4 kérdés),
c) a volfrámelektródás védőgázas ívhegesztés berendezései (4 kérdés),
d) a volfrámelektródás védőgázas ívhegesztés technológiája (4 kérdés) és
e) a hegesztés biztonsága, HBSZ (4 kérdés)
témakörben, legalább négy válaszlehetőséggel.
10.2.3 A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 60 perc
10.2.4 A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítővizsgán belül: 20%
10.2.5 A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
90 – 100 % jeles (5)
80 – 89 % jó (4)
70 – 79 % közepes (3)
60 – 69 % elégséges (2)
0 – 59 % elégtelen (1)
A feladatlapon javítás nem fogadható el.
10.2.6 A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
10.3 Projektfeladat
10.3.1 A vizsgatevékenység megnevezése: Hegesztett kötések készítése volfrámelekt-ródás védőgázas ívhegesztési eljárásokkal
10.3.2 A vizsgatevékenység, vagy részeinek leírása:
alapanyag: kis széntartalmú, ötvözetlen szénacél
hozaganyag: kis széntartalmú, ötvözetlen szénacél
a meghegesztendő varrat minimális hossza tompavarratnál 250, sarokvarratnál 150 mm
a. Sarokvarrat hegesztése PB-pozícióban
s = 1–3 mm
b. Tompavarrat, lemez PC-pozícióban
s = 1–4 mm
7/8
c. Tompavarrat, cső H-L045 pozícióban
s = 1–5 mm, D>50 mm
10.3.3 A vizsgatevékenység végrehajtására rendelkezésre álló időtartam: 120 perc
10.3.4 A vizsgatevékenység aránya a teljes képesítővizsgán belül: 80%
10.3.5 A vizsgatevékenység értékelésének szempontjai:
Tompavarratnál:
– ráolvadt fröcskölés, varraton kívüli gyújtásnyom nem megengedett,
– repedés nem megengedett,
– a pikkelyezettség egyenletes legyen,
– domborulathiány nem megengedett,
– varratdudor magassága h 1 mm + 0,15 × b (a korona szélességi mérete mm-ben)
– a végkráter egyenletesen feltöltött legyen,
– szélkiolvadás éles bemetszés nélkül megengedett, mélysége h 0,2 × s (vizsgadarab falvastagsága), de max. 1,0 mm
– éleltolódás h 0,1 × s
– átolvadt gyök, gyökátfolyás h 1 mm + 0,6 × b (a korona szélességi mérete mm-ben)
– helyi túlzott gyökátfolyás gyökvarrat-szélességnyi hosszon 100 mm-ként egy helyen megengedett,
– homorú varratgyök max. 0,5 mm mélységig megengedett, lágy átmenettel
– átolvadási hiány a meghegesztett varrathosszon nem megengedett
Sarokvarratnál:
– sarokkvarrat „a” mérete
– ha s 1-3 mm 0,5 s a s
– túlzott varratdudor h 1 mm + 0,15 × b, de max. 4 mm
– előírttól eltérő vastagságú sarokvarrat h 1 mm + 0,15 × a, de max. 4 mm
– szimmetriától való eltérés h 1,5 mm + 0,15 × a
– illesztési hiba h 0,5 mm + 0,1 × a, max. 2 mm
– szélkiolvadás mélysége: h 1,0 mm
Az értékelést az MSZ EN ISO 5817:2014 D szinteknek megfelelően kell elvégezni va-lamennyi alkatrész esetén.
90 – 100 % jeles (5)
80 – 89 % jó (4)
70 – 79 % közepes (3)
60 – 69 % elégséges (2)
0 – 59 % elégtelen (1)
8/8
10.3.6 A vizsgatevékenység akkor eredményes, ha a vizsgázó a megszerezhető összes pontszám legalább 60%-át elérte.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Fémhegesztő munkák végzése meghatározott eljárással.
Joszabály:
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
péntek délután 15:00-tól és szombat délelőtt 8:00-tól
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Hűtő- és légtechnikai rendszerszerelő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Pályakezdők, munkanélküliek, szakképesítéssel nem rendelkezők, alacsony iskolai végzettségűek, közfoglalkoztatottak, meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánók, valamint minden olyan természetes személy, aki megfelel a programba való bekapcsolódás feltételeinek és a szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakörben kívánnak elhelyezkedni.
Képzés célja:
A képzésben résztvevő sajátítsa el a hűtő- és légtechnikai csőhálózatok, vezetékek szerelését, javítását és karbantartását.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
10209-12 | Épületgépészeti csővezeték-szerelés |
10211-12 | Épületgépészeti rendszerismeret |
10212-12 | Hűtőtechnikai rendszerszerelő feladatok |
10213-12 | Légtechnikai rendszerszerelő feladatok |
10214-12 | Épületgépészeti munkabiztonsági és környezetvédelmi feladatok |
11497-12 | Foglalkoztatás I. |
11499-12 | Foglalkoztatás II. |
11500-12 | Munkahelyi egészség és biztonság |
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
A szakmai és vizsgakövetelményben meghatározott előírásoknak megfelelő gyakorlati és szóbeli komplex szakmai vizsga.
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Betölthető munkakör / végezhető tevékenység:
Hűtő- és klímaberendezés-szerelés, karbantartás
Joszabály:
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
péntek délután és szombat délelőtt
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek:

Villanyszerelő
Képzési engedély száma:
Képzés típusa:
Szakterület:
Képzés azonosító száma:
Célcsoport:
Pályakezdők, munkanélküliek, szakképesítéssel nem rendelkezők, alacsony iskolai végzettségűek, közfoglalkoztatottak, meglévő szakképesítés mellett új szakmát elsajátítani kívánók, valamint minden olyan természetes személy, aki megfelel a programba való bekapcsolódás feltételeinek és a szakképesítéssel legjellemzőbben betölthető munkakörben kívánnak elhelyezkedni.
Képzés célja:
A Villanyszerelő képzési program célja, hogy a képzésben résztvevők elsajátítsák a képzés során megszerezhető kompetenciákat, azokat a munkájuk során alkalmazni tudják a piaci igények kielégítésével. További cél, hogy a képzésben résztvevők az elsajátított ismereteket a szakképesítés-ráépülések esetében is hasznosítani tudják.
Szükséges iskolai végzettség:
Szükséges egészségügyi alkalmasság:
Szükséges szakmai előképzettség:
nem szükséges
Szükséges szakmai gyakorlat:
nem szükséges
Tananyagegységek:
10007-12 | Informatikai és műszaki alapok |
10023-12 | Épületvillamossági szerelés |
10024-12 | Villamos gépek és ipari elosztóberendezések szerelése |
11497-12 | Foglalkoztatás I. |
11499-12 | Foglalkoztatás II. |
11500-12 | Munkahelyi egészség és biztonság |
Képzést lezáró értékelés/vizsga:
modulzáró vizsgák, komplex szakmai vizsga
Megszerezhető képesítés/bizonyítvány:
Induló képzés:
Indítás tervezett időpontja:
Tervezett időbeosztás:
péntek délután és szombat délelőtt
Tervezett időtartam:
Képzés helyszíne:
Indítás állapota:
Képzés díja:
Vizsgadíj:
Finanszírozási lehetőségek: